Vlada sprejela mnenje o Predlogu zakona o dopolnitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku
Vlada RS je na redni seji dne 20. oktobra 2011 sprejela mnenje o Predlogu zakona o dopolnitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku.
Skupina poslancev s prvopodpisanim Alojzijem Potočnikom je dne 16. septembra 2011 Državnemu zboru RS v obravnavo posredovala Predlog zakona dopolnitvi Zakona o spremembi in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku.
Cilj predloga zakona je po mnenju predlagatelja preglednost oziroma omogočanje pravne varnosti delojemalcev, katerih delodajalci z ne-uveljavitvijo oziroma zavrnitvijo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju na Davčno upravo Republike Slovenije tudi po uveljavitvi novele zakona o davčnem postopku naslavljajo prošnje za odlog oziroma obročno plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Predlagatelj navaja, da je zaradi uveljavitve določbe 7. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku (110. člena zakona) potrebno dopolniti 24. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku, ki določa postopke odločanja v zvezi z dovolitvijo odlogov in obročnih plačil davkov. Po njegovem mnenju na podlagi sprememb 110. člena odlog oziroma obročno plačilo teh prispevkov ni več mogoč. Zaradi različnih razlag pa predlaga dopolnitev zakona, ki mora jasno določiti, da je odlog oziroma obročno plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje prepovedan oziroma so to dajatve, ki jih ni mogoče odlagati ali plačevati na obroke.
Vlada RS pojasnjuje, da kljub spremembi 110. člena ZDavP-2 v zadnji noveli velja možnost odpisa, delnega odpisa, odloga in obročnega plačevanja prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
V skladu s 228. členom Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljnjem besedilu: ZPIZ-1) opravlja Davčna uprava Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: DURS) nadzor nad obračunavanjem in plačevanjem prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter pobira, izterjuje, odpisuje, delno odpisuje oziroma dovoljuje odlog ali obročno odplačevanje prispevkov za obvezno zavarovanje skladno s kriteriji, ki jih določi svet zavoda, pri čemer se za način izterjave zapadlih prispevkov, nadzor nad plačevanjem in obračunavanjem prispevkov, zastaranje in zamudne obresti smiselno uporablja zakon, ki ureja davčni postopek.
Pravno podlago za odpis, delni odpis, odlog oziroma obročno plačevanje obveznih prispevkov za zavarovanje ter pristojni organ za odločanje tako določa 228. člen ZPIZ-1 in sklep Zavoda o pokojninskem in invalidskem zavarovanju Slovenije, DURS pa je zgolj izvršilni organ, ki navedeno vsebino izvaja po Zakonu o davčnem postopku (v nadaljnjem besedilu: ZDavP-2).
Namen spremembe je bil povezan s predvidenim sprejemom ZPIZ-2 (in predvideno uveljavitvijo s 1. 1. 2011), ki naj bi izključil možnosti odpisa, delnega odpisa, odloga in obročnega plačila.
Zaradi pravne varnosti, preglednosti in pravne sistematike ter skladnosti predpisov ni primerno v ZDavP-2, procesnem zakonu na davčnem področju, urejati vsebine sistemskega zakona s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja oziroma odpisa, delnega odpisa, odloga in obročnega plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Vlada RS opozarja, da je rešitev, kot je predlagana v 1. členu predloga Zakona o dopolnitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku ne le pravno sistemsko in nomotehnično neustrezna, temveč predvsem v nasprotju z 2. členom Ustave RS, ki določa, da je Slovenija pravna in socialna država ter 155. členom Ustave RS, ki prepoveduje povratno veljavo pravnih aktov.
Vlada RS predloga ne podpira, ker predlagana vsebina ne sodi v Zakon o davčnem postopku, postopkovni predpis na davčnem področju, temveč v zakon, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, specialni predpis.
Vlada sprejela Sklep o dopolnitvah Sklepa glede avtorskih in podjemnih pogodb
Vlada RS je sprejela Sklep o dopolnitvah Sklepa glede avtorskih in podjemnih pogodb. Glede na to, da je kot izjema od prepovedi sklepanja avtorskih in podjemnih pogodb z sklepom vlade omogočeno sklepanje avtorskih in podjemnih pogodb za izvajanje projektov institucionalne izgradnje, ki se financirajo iz sredstev EU ali drugih tujih sredstev je smiselno, da se enaka ureditev določi tudi za sklepanje avtorskih in podjemnih pogodb na področju drugih znanstveno raziskovalnih projektov. To je utemeljeno predvsem zato, ker se sredstva za ta namen zagotavljajo iz istih virov kot sredstva za izvajanje projektov institucionalne izgradnje.
Na podlagi navedenega se 2. a točka spremeni tako, da se glasi:
A) ne smejo sklepati avtorskih in podjemnih pogodb s svojimi zaposlenimi, razen:
- za izvajanje strokovnih usposabljanj, strokovnih izpitov in preizkusov znanja, ki se izvajajo v za ta namen ustanovljenih organizacijskih enotah,
- kadar je sklepanje teh pogodb izrecno določeno s posebnim zakonom ali s soglasjem Vlade Republike Slovenije,
- za izvajanje projektov institucionalne izgradnje in drugih znanstveno raziskovalnih projektov, ki se financirajo iz sredstev EU ali drugih tujih sredstev, in
- za izvajanje programov bilateralne tehnične pomoči.
Uporabniki morajo takoj zahtevati razvezo že sklenjenih avtorskih in podjemnih pogodb s svojimi zaposlenimi.
Vlada sprejela poročilo o zaključenih pogajanjih za sklenitev Sporazuma med Republiko Slovenijo in Gruzijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja
Vlada RS je sprejela poročilo o zaključenih pogajanjih za sklenitev Sporazuma med Republiko Slovenijo in Gruzijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja. Za podpisnika sporazuma Vlada Republike Slovenije pooblašča Samuela Žbogarja, ministra za zunanje zadeve.
Republika Slovenija je na podlagi sklepa Vlade RS z dne 25.8.2005 pričela pogajanja za sklenitev Sporazuma med Republiko Slovenijo in Gruzijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja. Slovenija se je za sklenitev konvencije pogajala na podlagi osnutka konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja, ki ga je sprejela Vlada Republike Slovenije s sklepom z dne 11. 4. 2002.
Pogajanja so potekala v Ljubljani septembra 2008. Konvencija je v celoti usklajena z navodili in stališči Vlade Republike Slovenije.
Vir: Povzeto po spletnih straneh Vlade Republike Slovenije [24.10.2011].