Potrjena vsebina paketa davčnih sprememb
Vlada RS je na 150. redni seji z dne 28. septembra 2017 sprejela paket sprememb na davčnem področju, ki prinašajo pomembne izboljšave za davčne zavezance. Za posameznike z najnižjimi dohodki se odpravlja stopničavost dodatne splošne olajšave, uvaja se ugodnejša davčna shema za določene napotitve na delo v in iz Slovenije ter ureja davčna obravnava povračil stroškov v zvezi z začasnimi napotitvami v tujino. V zvezi z davčnimi blagajnami se uvaja trajna možnost proste izbire glede uporabe vezane knjige računov. Na področju sistema normiranih odhodkov se vzpostavljajo mehanizmi za omejitev možnosti zlorab.
Predlagani ukrepi se navezujejo na štiri davčne zakone in gredo v smeri nadaljnjega prestrukturiranja davčnih bremen, izboljšanja učinkovitosti pobiranja javnih dajatev ter zmanjševanja administrativnih bremen. Rešitve so zajete v novelah zakona o dohodnini, zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, zakona o davčnem potrjevanju računov ter zakona o davčnem postopku in so rezultat opravljenih analiz, prejetih pripomb iz javne obravnave in razprave z različnimi deležniki.
Za posameznike z najnižjimi dohodki je zelo pomembna odprava stopničavosti dodatne splošne olajšave, s čimer želimo zagotoviti enako obravnavo zavezancev v približno enakem položaju. S tem se preprečuje, da zavezanec ob povečanju bruto plače prejme nižjo neto plačo. Z novo ureditvijo se spreminja določanje dodatne splošne olajšave na način, da se od zgornje dohodkovne meje, do katere se prizna najvišja dodatna splošna olajšava (11.166,37 evra) do dohodkovne meje 13.316,83 evra določi linearno glede na dohodek.
S ciljem ustvarjanja konkurenčnejših pogojev za slovensko gospodarstvo se uvaja posebna davčna shema na področju dohodkov, doseženih z določenimi napotitvami na delo iz Slovenije v tujino ali iz tujine v Slovenijo. Gre za napotitve delavcev, ki na ta način pridobivajo in delijo nova znanja in veščine na gospodarskem in znanstvenem področju v Sloveniji. Predlagana rešitev predvideva davčno ugodnejšo obravnavo daljših napotitev zaposlenih, ki trajajo neprekinjeno več kot 30 dni in so od kraja običajnega opravljanja dela pred napotitvijo oddaljene toliko, da dnevne migracije niso več ekonomsko smiselne. Določen je tudi spodnji prag zneska plače za takšne napotitve, s čimer se iz te davčne sheme izključuje napotitve nižje kvalificiranih delojemalcev v Slovenijo ter se tako zagotavlja zaščita pred negativnimi vplivi na trg dela (socialnim dumpingom). Rešitev torej predstavlja spodbudo za visokokvalificiran kader, ki se odloča za delo zunaj države sedeža delodajalca, z namenom pridobivanja novih znanj in kompetenc začasno napotenega. Pripomogla bo k izboljšanju konkurenčne slike Slovenije, ohranjanju in ustvarjanju novih delovnih mest v Sloveniji ter zagotavljanju dodane vrednosti v Sloveniji z znanjem, ki ga posamezniki pridobijo v tujini in, ki pripomore k ustvarjanju kvalitetnejših delovnih mest.
Ureja se tudi področje povračila stroškov, vezanih na začasne napotitve zaposlenih v tujino. Glede na sedanjo ureditev je predlagana ureditev za napotitve bistveno ugodnejša tako v zvezi s povračili stroškov prehrane, prevoza in tudi stroškov prenočevanja.
Na področju sistema normiranih odhodkov iz dejavnosti se vzpostavljajo mehanizmi za omejitev možnosti zlorab. Z namenom preprečevanja zaznanih zlorab se zato nadgrajuje pravilo glede obveznega izstopa iz sistema ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, določa se zgornja absolutna višina priznanih normiranih odhodkov, za ugotavljanje davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov pa se bodo pri ugotavljanju višine prihodkov seštevali prihodki zavezanca in njegovih povezanih oseb.
Povečuje se posebna osebna olajšava za dijake in študente iz sedanjih 75 % splošne olajšave na znesek splošne olajšave. Uvaja se tudi oprostitev plačila dohodnine za prejeto brezplačno pravno pomoč, s čimer se zasleduje izenačitev brezplačne pravne pomoči z drugimi dohodki, ki imajo socialnovarstveno naravo in so oproščeni plačila dohodnine.
Tudi v zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb so ključne predlagane spremembe vezane na sistem normiranih odhodkov, ki v novem predlogu sledi prej omenjenim spremembam v sistemu normiranih odhodkov. Poleg tega vključuje tudi ukrepe za vključitev vseh učinkov prevrednotenj in prerazvrstitev vseh finančnih instrumentov v davčno osnovo.
Predlagane spremembe prinašajo trajno možnost proste izbire zavezanca glede uporabe vezane knjige računov za izdajanje računov po izteku prehodnega obdobja (31. december 2017) in s tem odpravo obveznosti dokazovanja nezmožnosti dostopa do spleta za zavezanca. Predvideva se tudi podaljšanje roka za sporočanje podatkov o izdanih računih iz vezane knjige in podaljšanje časa za spletno preverjanje davčno potrjenih računov.
Z vidika cenejšega in predvsem bolj enostavnega načina plačevanja davčnih obveznosti so v okviru sprememb Zakona o davčnem postopku zagotovljene pravne podlage, ki uvajajo možnost kartičnega plačevanja davkov ter drugih obveznih dajatev, brez plačila provizije pri upravnem ali drugem državnem organu.
Vir: povzeto po Spletnih straneh Vlade Republike Slovenije [29.09.2017].