Slovenija med podpisnicami večstranske konvencije za preprečevanje zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobička
Ljubljana/Pariz, 6. junij 2017 - Slovenija je ena od številnih držav in jurisdikcij, ki bodo jutri podpisale Večstransko konvencijo o izvajanju z davčnimi sporazumi povezanih ukrepov za preprečevanje zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobička. Gre za enega izmed ukrepov za reševanje problematike strategij davčnega načrtovanja, ki izkoriščajo vrzeli in neskladja v davčnih pravilih za umetno preusmerjanje dobičkov na lokacije z nizko ali ničelno obdavčitvijo. Večstranska konvencija je namenjena hitri prilagoditvi obstoječih dvostranskih davčnih sporazumov.
Ministrica Mateja Vraničar Erman bo jutri ob robu Ministrskega zasedanja Sveta OECD v Parizu v družbi predstavnikov številnih držav in jurisdikcij podpisala Večstransko konvencijo o izvajanju z davčnimi sporazumi povezanih ukrepov za preprečevanje zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobička. Večstranska konvencija je eden od rezultatov projekta OECD/G20 BEPS (angl. Base Erosion and Profit Shifting) za reševanje problematike strategij davčnega načrtovanja, ki izkoriščajo vrzeli in neskladja v davčnih pravilih za umetno preusmerjanje dobičkov na lokacije z nizko ali ničelno obdavčitvijo, kjer je malo ali sploh ni nobene gospodarske aktivnosti, in imajo za posledico manjše ali ničelno plačilo skupnega korporacijskega davka. Projekt BEPS se je začel v letu 2013 z Akcijskim načrtom, ki je vseboval 15 ukrepov. Cilj projekta je državam zagotoviti instrumente za zajezitev zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobičkov ter hkrati poslovnim subjektom zagotoviti večjo varnost z zmanjševanjem sporov glede uporabe mednarodnih davčnih pravil in standardizacijo zahtev v zvezi s spoštovanjem pravil.
Večstranska konvencija je namenjena hitri in učinkoviti prilagoditvi obstoječih dvostranskih sporazumov oziroma konvencij o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka (davčnih sporazumov) zaradi izvajanja ukrepov iz svežnja BEPS. Besedilo konvencije je bilo dogovorjeno 24. novembra 2016 ter vsebuje različne rezultate ukrepov iz svežnja BEPS, in sicer ukrepa št. 2 (nevtralizacija učinkov hibridnih neskladnih aranžmajev), ukrepa št. 6 (preprečevanje zlorab davčnih konvencij), ukrepa št. 7 (preprečevanje umetnega izogibanja statusu stalne poslovne enote) in ukrepa št. 14 (povečanje učinkovitosti mehanizmov za reševanje sporov).
Ključne prednosti, ki jih prinaša podpis večstranske konvencije sta možnost hitre in sočasne implementacije ukrepov iz svežnja BEPS na področju dvostranskih davčnih sporazumov, kar je ključno za zajezitev davčnega izogibanja ter stroškovna učinkovitost prilagoditve (posodobitve) dvostranskih sporazumov. Podrobnosti so objavljene tudi na spletni strani OECD.
Vir: Spletne strani Ministrstva za finance [07.06.2017].